Яка собівартість сайту. Формування ціни
Мільйони фахівців по всьому світі займаються розробкою сайтів і в кожного свої розцінки. То ж з чого формується ціна, та як розрахувати бюджет сайту?
Цього разу я розповім про загальні принципи формування ціни сайту, а також розповім про те, як формую ціну я.
Що входить у вартість сайту?
Під час карантинів, самоізоляцій і дистанційної роботи все більше людей має бажання заробляти гроші онлайн і часто для цього потрібний власний сайт. Але як зрозуміти скільки коштує сайт, як розрахувати бюджет?
Це важливе питання, адже саме воно дає розуміння за що саме Ви платите. Є ряд послуг, за які потрібно оплатити, щоб отримати свій сайт:
- хостинг;
- домен;
- дизайн;
- front end;
- back end.
Це типовий, але не виключний перелік, в залежності від типу, специфіки та бюджету деякі пункти можна прибрати, а інші – додати.
Для людей які не розуміються на термінології трішки поясню їх простою мовою:
Хостинг. Якщо по простому, то хостинг – це послуга з розміщення ваших файлів на сервері та забезпечення доступу до них через Інтернет. Фактично це оренда чужого комп’ютера (сервера), який працює та підключений до мережі цілодобово. За цю послугу потрібно платити регулярно, зазвичай раз на рік.
Домен. Це ім’я вашого сайту. Ті букви та цифри, які потрібно ввести в стрічку браузера, щоб потрапити саме на Ваш сайт. Домен мого сайту – digveln.com. Також потрібно періодично оплачувати, тобто Ви не купуєте його на завжди, а орендуєте на певний період.
Дизайн. Те, як виглядатиме, які матиме характеристики, які приноситиме враження інтерфейс. Гарно виконана робото – це легкість користування Вашим сайтом і задоволення потреб клієнтів.
Front end. Лицьова частина сайту, яку бачить та з якою безпосередньо взаємодіє відвідувач сайту. Частина розробки сайту, яка, в підсумку, робить найбільше візуальне враження на відвідувачів.
Back end. Це та «задня» частина сайту, яка невидима відвідувачеві, але яка безпосередньо відповідає за роботу сайту. Якщо порівняти сайт з кораблем, то бекенд – це машинне відділення.
Власне це мінімум, який необхідний для запуску сайту.
То яка ж собівартість сайту?
У собівартості як константу можна відразу виділити хостинг та домен. В більшості випадків у всіх ці послуги близькі по вартості та надаються вони однаково для всіх (як на конвеєрі). Так я користуюся послугами компанії CityHost (https://cityhost.ua), яка надає мені 1 рік хостингу за 750 гривень, та 1 рік домену за 380 гривень.
Отже, в нас залишаються тільки послуги, над якими працюють фахівці в індивідуальному порядку. В першу чергу, собівартість сайту можна поділити на два напрями:
- собівартість сайту у компанії з штатом різноманітних працівників;
- собівартість сайту у малочисельній компанії або фрілансера-одинака.
Ці два пункти дають відповідь на запитання: чому собівартість одного і того ж сайту може відрізнятися в рази? Для порівняння давайте візьмемо компанію з штатом працівників в 20 осіб і мене, як фізичну особу-підприємця (так-так, я один із тих дивних людей, які вирішили платити податки і вважаю це нормою).
Витрати:
Компанія зі штатом працівників
- зарплата фахівців, які безпосередньо працюють над Вашим сайтом;
- орендна плата за приміщення;
- комунальні витрати;
- зарплата прибиральника;
- сигналізація або зарплата сторожа (якщо не входить у вартість оренди);
- зарплата бухгалтера;
- зарплата секретаря;
- зарплата власника (дохід);
- податок на зарплати працівників;
- податок на прибуток підприємства.
ФОП
- свій дохід;
- оплата електроенергії за роботу 1 комп’ютера;
- податок на прибуток;
- єдиний соціальний внесок.
Як бачите, в мене витрат значно менше, а отже собівартість сайту нижча. Але і серед фахівців-одинаків ціни різняться, а все через те, що кожен оцінює свою роботу по різному.
Як визначаю ціну я
Є кілька способів оцінки проєкту і кожен виконавець обирає той шлях, який зручний йому. Але якщо виконавець запитує який у Вас бюджет – то ймовірно він не може визначити ціну самостійно і щоб не продешевити намагається «намацати» Ваш максимум. Тут потрібно розуміти, що виконавець, який не може визначити вартість проєкту (при наявному повному ТЗ) – має дуже малий досвід, а чим менший досвід – тим більший ризик отримати погане виконання замовлення.
Отже, є технічне завдання, як по ньому визначити вартість? Час – це гроші. Я розраховую вартість проєкта в залежності від того, скільки часу я витрачу на його виконання. З досвіду вже знаю, на який блок/елемент сайту скільки часу я витрачаю, а далі просто плюсую час всіх блоків і отримую загальний час виконання проєкту. Ділю на 8 годин робочого часу на день і отримую також кількість днів на виконання проєкту. Таким чином, я оцінюю і вартість, і тривалість виконання роботи.
Як Ви розумієте з написаного вище – однозначно сказати скільки коштує сайт складно, адже сайти мають свої особливості, що впливає на вартість. Тому запитання «скільки коштує сайт» – не вірне, це всеодно, що запитати скільки коштує автомобіль (залежить від марки, моделі, року випуску, комплектації і так далі).
Проте, я можу сказати скільки коштує типовий сайт (на час написання цього допису):
- сайт-візитка у мене коштує від 1000 гривень;
- лендінг у мене коштує від 1400 гривень;
- корпоративний сайт у мене коштує від 3000 гривень;
- інтернет-магазин у мене коштує від 7500 гривень.
Але знову відзначу – вартість залежить від конкретного проєкту, тож вище зазначена вартість може бути як більшою, так і меншою.
Щоб дізнатися вартість саме Вашого сайту – надішліть мені повідомлення.
Оптимізація на сайті: як і для чого це робити
Ви втратите до половини відвідувачів, якщо Ваш сайт завантажується довше п’яти секунд. В наш час, одним із ключових факторів користування сайтом є швидкість його завантаження.